5:30 pm               6:00 pm               6:30 pm               7:00 pm               7:30 pm               8:00 pm               8:30 pm               9:00 pm               9:30 pm               10:00 pm               10:30 pm               11:00 pm               11:30 pm               12:00 am               12:30 am               1:00 am               1:30 am               

AETN1
2.1
new BBC World News America
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
TBA
7:00 pm
Arkansas Week
7:30 pm
new TBA
8:00 pm
Beyond the Canvas
Episode 1019:30 pm
BBC World News
10:00 pm
new TBA
10:30 pm
new TBA
11:30 pm
TBA
12:00 am
Beyond the Canvas
Episode 1011:30 am

AETN2
2.2
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros5:30 pm
Simply Ming
On the Road – Amsterdam6:00 pm
Cook’s Country
Holiday Feast6:30 pm
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil7:00 pm
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros7:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Mountain Hide-Away8:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Reflections of Calm8:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Tranquility Cove9:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Images9:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Distinction10:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Bridge to Autumn10:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Splendor of Autumn11:00 pm
The Best of The Joy of Painting
11:30 pm
The Best of The Joy of Painting
12:00 am
The Best of The Joy of Painting
12:30 am
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil1:00 am
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros1:30 am

AETN3
2.3
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen5:30 pm
Odd Squad
Haunt Squad; Safe House in the Woods6:00 pm
Ready Jet Go!
Jet’s First Halloween6:30 pm
Ready Jet Go!
That’s One Gigantic Pumpkin; Jet Propulsion!7:00 pm
Cyberchase
The Halloween Howl7:30 pm
Cyberchase
Watts of Halloween Trouble8:00 pm
WordGirl
Tobey’s Trick and Treats; Escape Wham8:30 pm
Cyberchase
A Camping Conundrum9:00 pm
Molly of Denali
Stand Back Up / Seal Meal9:30 pm
Pinkalicious & Peterrific
Lost Voice Doll Hospital10:00 pm
TBA
10:30 pm
Local Programming Let’s Go Luna!
Lullaby for Baby Vlad; Space is the Place12:00 am
Nature Cat
Slime Time; Rock Stars12:30 am
Arthur
Hic or Treat; Mr. Alwaysright1:00 am
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen1:30 am

AETN4
2.4
NHK Newsline
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
Dismantling Democracy
7:00 pm
TBA
8:00 pm
new TBA
9:00 pm
new TBA
10:00 pm
BBC World News
10:30 pm
Dismantling Democracy
11:00 pm
Dismantling Democracy
12:00 am
TBA
1:00 am

KARKHD
4.1
new NBC Nightly News With Lester Holt
5:30 pm
new KARK 4 @ 6
6:00 pm
new TBA
6:30 pm
TBA
7:00 pm
Dateline NBC
9:00 pm
new KARK 4 News Today @ 10
10:00 pm
Local Programming Late Night With Seth Meyers
11:36 pm
A Little Late With Lilly Singh
12:36 am
TBA
1:06 am

LAFF
4.2
Local Programming Home Improvement
Mow Better Blues6:00 pm
Home Improvement
Off Sides6:30 pm
Home Improvement
Satellite on a Hot Tim’s Roof7:00 pm
Home Improvement
Wild Kingdom7:30 pm
How I Met Your Mother
No Tomorrow8:00 pm
How I Met Your Mother
Ten Sessions8:30 pm
How I Met Your Mother
The Bracket9:00 pm
How I Met Your Mother
The Chain of Screaming9:30 pm
How I Met Your Mother
Sandcastles in the Sand10:00 pm
How I Met Your Mother
The Goat10:30 pm
That ’70s Show
Beast of Burden11:00 pm
That ’70s Show
It’s Only Rock ‘n’ Roll11:30 pm
That ’70s Show
Rip This Joint12:00 am
That ’70s Show
Mother’s Little Helper12:30 am
The Bernie Mac Show
Road to Tradition1:00 am
The Bernie Mac Show
Laughing Matters1:30 am

GRIT
4.3
 Tales of Wells Fargo
Mr. Mute5:00 pm
Tales of Wells Fargo
Doc Bell6:00 pm
Tales of Wells Fargo
Stage West6:30 pm
movie Ride Beyond Vengeance
7:00 pm
movie Geronimo
9:30 pm
movie Santa Fe Trail
12:00 am

AETN1
6.1
new BBC World News America
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
TBA
7:00 pm
Arkansas Week
7:30 pm
new TBA
8:00 pm
Beyond the Canvas
Episode 1019:30 pm
BBC World News
10:00 pm
new TBA
10:30 pm
new TBA
11:30 pm
TBA
12:00 am
Beyond the Canvas
Episode 1011:30 am

AETN2
6.2
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros5:30 pm
Simply Ming
On the Road – Amsterdam6:00 pm
Cook’s Country
Holiday Feast6:30 pm
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil7:00 pm
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros7:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Mountain Hide-Away8:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Reflections of Calm8:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Tranquility Cove9:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Images9:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Distinction10:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Bridge to Autumn10:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Splendor of Autumn11:00 pm
The Best of The Joy of Painting
11:30 pm
The Best of The Joy of Painting
12:00 am
The Best of The Joy of Painting
12:30 am
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil1:00 am
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros1:30 am

AETN3
6.3
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen5:30 pm
Odd Squad
Haunt Squad; Safe House in the Woods6:00 pm
Ready Jet Go!
Jet’s First Halloween6:30 pm
Ready Jet Go!
That’s One Gigantic Pumpkin; Jet Propulsion!7:00 pm
Cyberchase
The Halloween Howl7:30 pm
Cyberchase
Watts of Halloween Trouble8:00 pm
WordGirl
Tobey’s Trick and Treats; Escape Wham8:30 pm
Cyberchase
A Camping Conundrum9:00 pm
Molly of Denali
Stand Back Up / Seal Meal9:30 pm
Pinkalicious & Peterrific
Lost Voice Doll Hospital10:00 pm
TBA
10:30 pm
Local Programming Let’s Go Luna!
Lullaby for Baby Vlad; Space is the Place12:00 am
Nature Cat
Slime Time; Rock Stars12:30 am
Arthur
Hic or Treat; Mr. Alwaysright1:00 am
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen1:30 am

AETN4
6.4
NHK Newsline
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
Dismantling Democracy
7:00 pm
TBA
8:00 pm
new TBA
9:00 pm
new TBA
10:00 pm
BBC World News
10:30 pm
Dismantling Democracy
11:00 pm
Dismantling Democracy
12:00 am
TBA
1:00 am

KATVH
7.1
new ABC World News Tonight With David Muir
5:30 pm
new Channel 7 News
6:00 pm
new TBA
6:30 pm
new TBA
7:00 pm
20/20
8:01 pm
new Channel 7 News
10:00 pm
Jimmy Kimmel Live!
10:35 pm
new Nightline
11:37 pm
Local Programming Modern Family
Moon Landing1:35 am
Local Programming

COMET
7.2
 Quantum Leap
Private Dancer5:00 pm
Quantum Leap
Piano Man6:00 pm
Local Programming Stargate SG-1
Dead Man Switch9:00 pm
Stargate SG-1
Demons10:00 pm
Stargate SG-1
Rules of Engagement11:00 pm
Sliders
Slidecage12:00 am
movie Zombie Apocalypse
1:00 am

CHARGE
7.3
 CHiPs
Tow Truck Lady5:00 pm
Walker, Texas Ranger
Whitewater, Part 26:00 pm
Walker, Texas Ranger
The Covenant7:00 pm
Walker, Texas Ranger
Rodeo8:00 pm
Magnum, P.I.
The Pleasure Principle9:00 pm
Magnum, P.I.
Innocence…a Broad10:00 pm
Magnum, P.I.
Tigers Fan11:00 pm
Local Programming Walker, Texas Ranger
Break-in1:00 am

AETN1
9.1
new BBC World News America
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
TBA
7:00 pm
Arkansas Week
7:30 pm
new TBA
8:00 pm
Beyond the Canvas
Episode 1019:30 pm
BBC World News
10:00 pm
new TBA
10:30 pm
new TBA
11:30 pm
TBA
12:00 am
Beyond the Canvas
Episode 1011:30 am

AETN2
9.2
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros5:30 pm
Simply Ming
On the Road – Amsterdam6:00 pm
Cook’s Country
Holiday Feast6:30 pm
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil7:00 pm
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros7:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Mountain Hide-Away8:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Reflections of Calm8:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Tranquility Cove9:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Images9:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Autumn Distinction10:00 pm
The Best of The Joy of Painting
Bridge to Autumn10:30 pm
The Best of The Joy of Painting
Splendor of Autumn11:00 pm
The Best of The Joy of Painting
11:30 pm
The Best of The Joy of Painting
12:00 am
The Best of The Joy of Painting
12:30 am
America’s Test Kitchen
A Taste of Brazil1:00 am
My Greek Table With Diane Kochilas
Saving the Earth on Paros1:30 am

AETN3
9.3
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen5:30 pm
Odd Squad
Haunt Squad; Safe House in the Woods6:00 pm
Ready Jet Go!
Jet’s First Halloween6:30 pm
Ready Jet Go!
That’s One Gigantic Pumpkin; Jet Propulsion!7:00 pm
Cyberchase
The Halloween Howl7:30 pm
Cyberchase
Watts of Halloween Trouble8:00 pm
WordGirl
Tobey’s Trick and Treats; Escape Wham8:30 pm
Cyberchase
A Camping Conundrum9:00 pm
Molly of Denali
Stand Back Up / Seal Meal9:30 pm
Pinkalicious & Peterrific
Lost Voice Doll Hospital10:00 pm
TBA
10:30 pm
Local Programming Let’s Go Luna!
Lullaby for Baby Vlad; Space is the Place12:00 am
Nature Cat
Slime Time; Rock Stars12:30 am
Arthur
Hic or Treat; Mr. Alwaysright1:00 am
Arthur
Fernkenstein’s Monster; D.W., Dancing Queen1:30 am

AETN4
9.4
NHK Newsline
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
Dismantling Democracy
7:00 pm
TBA
8:00 pm
new TBA
9:00 pm
new TBA
10:00 pm
BBC World News
10:30 pm
Dismantling Democracy
11:00 pm
Dismantling Democracy
12:00 am
TBA
1:00 am

KTHVHD
11.1
new CBS Evening News With Norah O’Donnell
5:30 pm
new THV11 News at 6
6:00 pm
630 Central
6:30 pm
new TBA
7:00 pm
new TBA
8:00 pm
Blue Bloods
Milestones9:00 pm
new THV11 News at 10
10:00 pm
Local Programming The Late Late Show With James Corden
11:37 pm
Local Programming

ANTTV
11.2
new Murderous Affairs
Date With Death5:30 pm
new It Takes a Killer
Targeted Teacher6:00 pm
new It Takes a Killer
The Casanova Killer6:30 pm
Court TV Live
7:00 pm
new TBA
10:00 pm
Court TV Live
11:00 pm

JN
11.3
 New Detectives
Presumed Dead5:00 pm
Cold Case Files
The Bedroom Basher6:00 pm
Cold Case Files
Baby for Sale and the Barrel7:00 pm
The Last 24
Evil Beasts8:00 pm
A Killer’s Mistake
Stephen Port9:00 pm
Cruise Ship Killers
Shelly10:01 pm
FBI: Criminal Pursuit
Stolen Innocence11:00 pm
Killer Kids
The Lost Boy & Family Heirloom12:00 am
Bizarre Murders
Thrill Spree1:00 am
Bizarre Murders
Namaslay1:30 am

QUEST
11.4
Shipping Wars
I Can’t Believe It’s Not Better5:30 pm
Storage Wars Texas
Darth Victor6:00 pm
Storage Wars Texas
The Ninja and the Pitmaster6:30 pm
Storage Wars Texas
Shake Your Tailfeather!7:00 pm
Storage Wars Texas
Throw Momma From the Auction7:30 pm
new Cajun Pawn Stars
Springing Forward8:00 pm
new Cajun Pawn Stars
Double-Edged Pawn8:30 pm
Ice Road Truckers
Under the Hammer9:00 pm
Ice Road Truckers
The Braking Point10:00 pm
Ice Road Truckers
A Banged-Up Job11:00 pm
Ax Men
Lock & Load12:00 am
Ax Men
Fallout Zone1:00 am

KQPS-LD
14.1
new Noticias Telemundo
5:30 pm
new TBA
6:00 pm
new TBA
8:00 pm
new Falsa identidad
9:00 pm
Noticias Telemundo
10:00 pm
new Noticias Telemundo en la Noche
10:35 pm
new Boxeo Telemundo
11:00 pm
Caso cerrado
12:30 am
Programación pagada
1:00 am
Tienes Adelgazamiento De Cabello? ¡Keranique Puede Ayudar A Crecer Cabello…
1:30 am

KQPS-LD2
14.2
 Local Programming
11:00 pm
Local Programming

FOX16HD
16.1
Fox 16 News at 5:30
5:30 pm
The Big Bang Theory
The Benefactor Factor6:00 pm
sports TBA
6:30 pm
null: Game 3: World Series
7:00 pm
sports Fearless Friday: Statewide Edition
10:00 pm
black-ish
Blue Valentine11:00 pm
Two and a Half Men
A Pudding-Filled Cactus11:30 pm
Two and a Half Men
Slowly and in a Circular Fashion12:00 am
The Big Bang Theory
The Wedding Gift Wormhole12:30 am
2 Broke Girls
And the Drug Money1:00 am
2 Broke Girls
And the Loophole1:30 am

KLRT2
16.2
 Crime Watch Daily with Chris Hansen
5:00 pm
Forensic Files
Blanket of Evidence6:00 pm
Forensic Files
Fired-Up6:30 pm
The First 48
Bad Call; Ricochet7:00 pm
The First 48
Double Time8:00 pm
The First 48
Inked in Blood9:00 pm
The FBI Files
When Seconds Count10:00 pm
Crime Watch Daily With Chris Hansen
Small Town Murder; “Property Wars” Fraud11:00 pm
Crime Watch Daily With Chris Hansen
Shots in the Basement; Grandma Thwarts School Shooting12:00 am
Unsolved Mysteries
1:00 am

KLRTDT3
16.3
TBA
5:30 pm
TBA
6:00 pm
TBA
6:30 pm
new TBA
7:00 pm
TBA
7:30 pm
new TBA
8:00 pm
TBA
8:30 pm
Schitt’s Creek
Grad Night9:00 pm
Schitt’s Creek
Dead Guy in Room 49:30 pm
TBA
10:00 pm
Family Feud
10:30 pm
The First 48
Last Fare11:00 pm
new TBA
12:00 am
Forensic Files
To the Viktor12:30 am
Sheriffs…El Dorado County
05-29-20201:00 am
new TBA
1:30 am

KMYA-CA
20
Happy Days
Howard’s Bowling Buddy5:30 pm
M*A*S*H
Mail Call6:00 pm
M*A*S*H
A Smattering of Intelligence6:30 pm
Local Programming The Andy Griffith Show
A Feud Is a Feud7:30 pm
Gomer Pyle, USMC
Friendly Freddy, the Gentleman’s Tailor8:00 pm
Green Acres
Culture8:30 pm
Hogan’s Heroes
The Gypsy9:00 pm
Hogan’s Heroes
The Dropouts9:30 pm
Carol Burnett and Friends
Guests Steve Lawrence and Tim Conway10:00 pm
Perry Mason
The Case of the Lonely Heiress10:30 pm
The Twilight Zone
The Whole Truth11:30 pm
The Alfred Hitchcock Hour
A Home Away from Home12:00 am
Mannix
The Girl in the Frame1:00 am

KLRAHD
20.1
new Noticiero Univisión
5:30 pm
La Rosa de Guadalupe
6:00 pm
Médicos
7:00 pm
TBA
8:00 pm
Dulce ambición
9:00 pm
Local News
10:00 pm
new Noticiero Univisión: Edición nocturna
10:35 pm
sports Combate Américas
11:00 pm
Nosotros los guapos
12:30 am
Programación pagada
1:00 am
Programación pagada
1:30 am

QVC
20.2
 David & Jane’s Holi-Yays
5:00 pm
Isaac Mizrahi Live!
8:00 pm
Daretosharebeauty With Shawn
9:00 pm
Retro Style Electronics
11:00 pm
Josie Maran Argan Oil Cosmetics
12:00 am
Kirks Folly Jewelry
1:00 am

VTN
25.1
Mark Hankins Ministries
5:30 pm
Jesse Duplantis Ministries
6:00 pm
Local Programming Mike Murdock: School of Wisdom
7:00 pm
Manna-Fest With Perry Stone
7:30 pm
“Pastor” David Shearin
8:00 pm
Experience Him with Bro. Tracy Harris
8:30 pm
Kenneth Copeland
9:00 pm
John Hagee Ministries
9:30 pm
Arkansas Alive with Pastor Happy Caldwell
10:00 pm
James McMenis
10:30 pm
Influence Living
11:00 pm
new PIJN News
11:30 pm
Addiction Free With Kandi Rose
12:00 am
Prophectic Times with Dr. Deborah Harrell Isom
12:30 am
Staying the Course with Shelia Limbaugh
1:00 am
Miracles Happen with Pastor Joan Hunter
1:30 am

VTN
26
Mark Hankins Ministries
5:30 pm
Jesse Duplantis Ministries
6:00 pm
Local Programming Mike Murdock: School of Wisdom
7:00 pm
Manna-Fest With Perry Stone
7:30 pm
“Pastor” David Shearin
8:00 pm
Experience Him with Bro. Tracy Harris
8:30 pm
Kenneth Copeland
9:00 pm
John Hagee Ministries
9:30 pm
Arkansas Alive with Pastor Happy Caldwell
10:00 pm
James McMenis
10:30 pm
Influence Living
11:00 pm
new PIJN News
11:30 pm
Addiction Free With Kandi Rose
12:00 am
Prophectic Times with Dr. Deborah Harrell Isom
12:30 am
Staying the Course with Shelia Limbaugh
1:00 am
Miracles Happen with Pastor Joan Hunter
1:30 am

KVTHDT
26.1
Mark Hankins Ministries
5:30 pm
Jesse Duplantis Ministries
6:00 pm
Local Programming Mike Murdock: School of Wisdom
7:00 pm
Manna-Fest With Perry Stone
7:30 pm
“Pastor” David Shearin
8:00 pm
Experience Him with Bro. Tracy Harris
8:30 pm
Kenneth Copeland
9:00 pm
John Hagee Ministries
9:30 pm
Arkansas Alive with Pastor Happy Caldwell
10:00 pm
James McMenis
10:30 pm
Influence Living
11:00 pm
new PIJN News
11:30 pm
Addiction Free With Kandi Rose
12:00 am
Prophectic Times with Dr. Deborah Harrell Isom
12:30 am
Staying the Course with Shelia Limbaugh
1:00 am
Miracles Happen with Pastor Joan Hunter
1:30 am

K27JP-D
27.1
 Local Programming
12:00 am
Local Programming

K27JP-D2
27.2
 Revelation Insights
5:00 pm
White Horse Media
6:00 pm
White Horse Media
6:30 pm
Discover Prophecy Ministries
7:00 pm
Salvation in Symbols and Signs
8:00 pm
Multitude of Counselors
8:30 pm
Anchors of Truth
9:00 pm
Anchor School of Theology: Prophetic Principles
10:00 pm
new Revelation Now
11:00 pm
Revelation Speaks Peace
12:00 am
Eleventh Hour Evidence
1:00 am

K27JP-D3
27.3
SISS
5:30 pm
The New Journey
6:00 pm
Multitude of Counselors
6:30 pm
Dollars $ Sense
7:00 pm
Magnify Him
7:30 pm
Taste of Paradise
8:00 pm
Pumped Up Parents
8:30 pm
Sabbath School Panel
9:00 pm
Battles of Faith
10:00 pm
Breath of Life
10:30 pm
Urban Report
11:00 pm
SISS
11:30 pm
The New Journey
12:00 am
Magnify Him
12:30 am
True Knowledge of Self
1:00 am
Breath of Life
1:30 am

K27JP-D4
27.4
TBA
5:30 pm
TBA
6:00 pm
Local Programming TBA
7:00 pm
3ABN Hoy culto familiar
8:00 pm
Encontrando esperanza
9:00 pm
Transformado por su espíritu
10:00 pm
Libro del libro
11:00 pm
TBA
11:30 pm
TBA
12:00 am
3ABN Hoy
1:00 am

K16IP-D
30.1
TBA
5:30 pm
TBA
6:00 pm
Salvation in Symbols and Signs
Jesus First6:30 pm
TBA
7:00 pm
TBA
8:00 pm
TBA
9:00 pm
Hope In Motion
A Better Future10:30 pm
TBA
11:00 pm
ASI Conventions
Session 912:00 am
Breath of Life
The Power of Touch1:00 am
Thunder in the Holy Land
The Day Love Thundered1:30 am

K16IP-D2
30.2
 Revelation Insights
5:00 pm
White Horse Media
6:00 pm
White Horse Media
6:30 pm
Discover Prophecy Ministries
7:00 pm
Salvation in Symbols and Signs
8:00 pm
Multitude of Counselors
8:30 pm
Anchors of Truth
9:00 pm
Anchor School of Theology: Prophetic Principles
10:00 pm
new Revelation Now
11:00 pm
Revelation Speaks Peace
12:00 am
Eleventh Hour Evidence
1:00 am

K16IP-D3
30.3
Magnify Him
5:30 pm
Urban Report
6:00 pm
SISS
6:30 pm
The New Journey
7:00 pm
Multitude of Counselors
7:30 pm
Dollars $ Sense
8:00 pm
Magnify Him
8:30 pm
Taste of Paradise
9:00 pm
Pumped Up Parents
9:30 pm
Sabbath School Panel
10:00 pm
Battles of Faith
11:00 pm
Breath of Life
11:30 pm
Urban Report
12:00 am
SISS
12:30 am
The New Journey
1:00 am
Magnify Him
1:30 am

K16IP-D4
30.4
TBA
5:30 pm
TBA
6:00 pm
Local Programming TBA
7:00 pm
3ABN Hoy culto familiar
8:00 pm
Encontrando esperanza
9:00 pm
Transformado por su espíritu
10:00 pm
Libro del libro
11:00 pm
TBA
11:30 pm
TBA
12:00 am
3ABN Hoy
1:00 am

KWNL-CD
31.1
new Noticiero Univisión
5:30 pm
La Rosa de Guadalupe
6:00 pm
Médicos
7:00 pm
TBA
8:00 pm
Dulce ambición
9:00 pm
Local News
10:00 pm
new Noticiero Univisión: Edición nocturna
10:35 pm
sports Combate Américas
11:00 pm
Nosotros los guapos
12:30 am
Programación pagada
1:00 am
Programación pagada
1:30 am

DAYSTAR
36
Love a Child
5:30 pm
Rod Parsley Now
6:00 pm
John Hagee Ministries
6:30 pm
Andrew Wommack
7:00 pm
Joni Table Talk
7:30 pm
Life Without Limbs
8:00 pm
The Hope Connection
9:00 pm
The Jewish Jesus
9:30 pm
Hour of Salvation
10:00 pm
Kenneth Copeland
10:30 pm
Life Today
11:00 pm
Enjoying Everyday Life with Joyce Meyer
11:30 pm
Marcus Lamb
12:00 am
Joni Table Talk
1:00 am
The Green Room
1:30 am

KKAPDT
36.1
Love a Child
5:30 pm
Rod Parsley Now
6:00 pm
John Hagee Ministries
6:30 pm
Andrew Wommack
7:00 pm
Joni Table Talk
7:30 pm
Life Without Limbs
8:00 pm
The Hope Connection
9:00 pm
The Jewish Jesus
9:30 pm
Hour of Salvation
10:00 pm
Kenneth Copeland
10:30 pm
Life Today
11:00 pm
Enjoying Everyday Life with Joyce Meyer
11:30 pm
Marcus Lamb
12:00 am
Joni Table Talk
1:00 am
The Green Room
1:30 am

CW HD
38.1
TBA
5:30 pm
TBA
6:00 pm
TBA
6:30 pm
new TBA
7:00 pm
TBA
7:30 pm
new TBA
8:00 pm
TBA
8:30 pm
Schitt’s Creek
Grad Night9:00 pm
Schitt’s Creek
Dead Guy in Room 49:30 pm
TBA
10:00 pm
Family Feud
10:30 pm
The First 48
Last Fare11:00 pm
new TBA
12:00 am
Forensic Files
To the Viktor12:30 am
Sheriffs…El Dorado County
05-29-20201:00 am
new TBA
1:30 am

KARZD
42.1
Mike & Molly
Mike Takes a Test5:30 pm
The Goldbergs
The Darryl Dawkins Dance6:00 pm
The Goldbergs
Weird Science6:30 pm
Law & Order: Criminal Intent
The Good Doctor7:00 pm
Law & Order: Criminal Intent
Crazy8:00 pm
Friends
9:00 pm
Friends
9:30 pm
Mom
Go-Go Boots and a Butt Cushion10:00 pm
Mom
A Commemorative Coin and a Misshapen Head10:30 pm
Family Guy
Chap Stewie11:00 pm
Family Guy
The Blind Side11:30 pm
Bob’s Burgers
The Gayle Tales12:00 am
Bob’s Burgers
L’il Hard Dad12:30 am
Impractical Jokers
Putting the P in Pool1:00 am
Impractical Jokers
Heckle and Hide1:30 am

KARZ2
42.2
movie  Biker Boyz
4:00 pm
Everybody Hates Chris
Everybody Hates the Lottery6:00 pm
The Bernie Mac Show
Pink Gold6:30 pm
TBA
7:00 pm
Mann & Wife
Pressured By the Man7:30 pm
movie Exit Wounds
8:00 pm
movie Sleepless
10:00 pm
movie Narc
12:00 am

ION
42.3
 Law & Order: Special Victims Unit
Svengali5:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Blinded6:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Fight7:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Paternity8:00 pm
Local Programming Law & Order: Special Victims Unit
Streetwise10:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Signature11:00 pm
Law & Order
Hitman12:00 am
Local Programming

KXUN-LD
43.1
new Noticiero Univisión
5:30 pm
La Rosa de Guadalupe
6:00 pm
Médicos
7:00 pm
TBA
8:00 pm
Dulce ambición
9:00 pm
Local News
10:00 pm
new Noticiero Univisión: Edición nocturna
10:35 pm
sports Combate Américas
11:00 pm
Nosotros los guapos
12:30 am
Programación pagada
1:00 am
Programación pagada
1:30 am

MeTV
49.1
Happy Days
Howard’s Bowling Buddy5:30 pm
M*A*S*H
Mail Call6:00 pm
M*A*S*H
A Smattering of Intelligence6:30 pm
Local Programming The Andy Griffith Show
A Feud Is a Feud7:30 pm
Gomer Pyle, USMC
Friendly Freddy, the Gentleman’s Tailor8:00 pm
Green Acres
Culture8:30 pm
Hogan’s Heroes
The Gypsy9:00 pm
Hogan’s Heroes
The Dropouts9:30 pm
Carol Burnett and Friends
Guests Steve Lawrence and Tim Conway10:00 pm
Perry Mason
The Case of the Lonely Heiress10:30 pm
The Twilight Zone
The Whole Truth11:30 pm
The Alfred Hitchcock Hour
A Home Away from Home12:00 am
Mannix
The Girl in the Frame1:00 am

COZI
49.2
 Little House on the Prairie
A Matter of Faith5:00 pm
The Munsters
Movie Star Munster6:00 pm
The Munsters
Herman the Rookie6:30 pm
Frasier
Beware of Greeks7:00 pm
Frasier
The Perfect Guy7:30 pm
Roseanne
Therapy8:00 pm
Roseanne
Lies8:30 pm
Roseanne
Deliverance9:00 pm
Roseanne
Secrets9:30 pm
The Nanny
An Affair to Dismember10:00 pm
The Nanny
Tattoo10:30 pm
The Nanny
The Car Show11:00 pm
The Nanny
Hurricane Fran11:30 pm
Will & Grace
My Fair Maid-y12:00 am
Will & Grace
The Unsinkable Mommy Adler12:30 am
Will & Grace
Big Brother Is Coming Part 11:00 am
Will & Grace
Big Brother Is Coming Part 21:30 am

KMYA3
49.3
 Nash Bridges
Moving Target5:00 pm
Nash Bridges
Wild Card6:00 pm
Star Trek
Wink of an Eye7:00 pm
Star Trek: The Next Generation
The Wounded8:00 pm
Star Trek: Deep Space Nine
The Ship9:00 pm
Star Trek: Voyager
One Small Step10:00 pm
Star Trek: Enterprise
Exile11:00 pm
NYPD Blue
Andy Appleseed12:00 am
NYPD Blue
It’s to Die For1:00 am

KMYA4
49.4
 The Closer
Tijuana Brass5:00 pm
The Closer
Time Bomb6:00 pm
Major Crimes
Off the Wagon7:00 pm
Major Crimes
Family Law8:00 pm
Ghost Whisperer
Dead to Me9:00 pm
The Good Wife
Painkiller10:00 pm
Local Programming Unforgettable
Brotherhood12:00 am
Profiler
Ambition in the Blood1:00 am

KTSS
50
 Law & Order: Special Victims Unit
Svengali5:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Blinded6:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Fight7:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Paternity8:00 pm
Local Programming Law & Order: Special Victims Unit
Streetwise10:00 pm
Law & Order: Special Victims Unit
Signature11:00 pm
Law & Order
Hitman12:00 am
Local Programming

KLRA
58
new Noticiero Univisión
5:30 pm
La Rosa de Guadalupe
6:00 pm
Médicos
7:00 pm
TBA
8:00 pm
Dulce ambición
9:00 pm
Local News
10:00 pm
new Noticiero Univisión: Edición nocturna
10:35 pm
sports Combate Américas
11:00 pm
Nosotros los guapos
12:30 am
Programación pagada
1:00 am
Programación pagada
1:30 am

  Printable TV Guide

America's leading cord cutting resource now shows TV guide listings for ! Easily watch what is on TV now and tonight in primetime with a TV antenna. In fact, every television series and TV show you see here can be watched absolutely free with a quality DTV antenna. Our TV schedule shows you what is on local broadcast TV over the next 8 hours and beyond. NoCable provides show details and times for every local channel within the Area Channels - Broadcast TV viewing area. We are not affiliated with TVGuide.com.